školní řád
Školní řád
Obecná ustanovení
Na základě ustanovení § 30, odst. 1) zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním a vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění vydávám jako statutární orgán školy školní řád. Tento školní řád je součástí organizačního řádu školy.
I. Práva a povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců ve škole a podrobnosti o pravidlech vzájemných vztahů s pedagogickými pracovníky.
Dítě má právo:
- na vzdělávání a školské služby podle školského zákona
- být respektováno jako jedinec ve společnosti (respektování jazyka, barvy pleti, rasy či sociální skupiny), na emočně kladné prostředí a projevování lásky (žít ve skupině dětí, kde¨všechny mají stejná práva, stejné možnosti i stejné povinnosti, nikdo není znevýhodňován či zvýhodňován
- být respektováno jako jedinec s možností rozvíjení všech svých schopnosti a nadání, právo hrát si, právo na soukromí.
- být respektováno jako individualita, která si tvoří svůj vlastní život (právo ovlivňovat rozhodnutí, co se s ním stane, právo na chování přiměřené věku, být připravován na svobodu jednat a žít svým vlastním způsobem.
- na poskytování ochrany (potřeba jídla, oblečení, místa k životu, lékařské pomoci, ochrany před lidmi a situacemi, které by dítě mohly fyzicky nebo psychicky zranit
- dítě má právo na ochranu před jakoukoli formou diskriminace a násilí, má právo na vzdělání a na svobodu myšlení, projevu, shromažďování, náboženství, na odpočinek a dodržování základních psychohygienických podmínek
Zákonní zástupci mají právo zejména na:
- svobodnou volbu školy pro své dítě
- informace o průběhu vzdělávání dítěte v MŠ
- informace o škole podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím
- nahlížet do vlastního hodnocení školy , pořizovat si z něj opisy a výpisky
- konzultovat výchovné i jiné problémy svého dítěte s pedagogickým pracovníkem školy
- u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami mají právo na vzdělávání, jehož obsah, formy, metody odpovídají jejich vzdělávacím potřebám, možnostem, na vytvoření podmínek, které toto vzdělávání umožní a na poradenskou pomoc školy a školského poradenského zařízení
- na diskrétnost a ochranu informací, týkajících se jejich osobního a rodinného života
- po dohodě s učitelkou být přítomni výchovným činnostem ve třídě
- požádat o individuální úpravu pravidel stanovených ve školním řádu MŠ
Zákonní zástupci nezletilých jsou povinni:
- zajišťovat pravidelnou docházku dítěte do MŠ
- dodržovat školní a vnitřní řád a předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž byli seznámeni
- plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním nebo vnitřním řádem školy
- informovat školu o zdravotních obtížích či jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání, poskytovat údaje o tom, zda je dítě zdravotně postiženo, včetně údajů o druhu postižení nebo zdravotním znevýhodnění
- oznámit v MŠ předem známou nepřítomnost dítěte. V případě neplánované nepřítomnosti musí rodiče tuto skutečnost nahlásit do 14. dnů
- předat dítě pedagogovi ve třídě
- zaplatit včas úplatu za předškolní vzdělávání, a to nejpozději do 20. kalendářního dne v měsíci.
- zaplatit stravné do 20. následujícího kalendářního dne
- kontrolovat dítě, zda do školy nenosí předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost jeho i druhých dětí
- přivést dítě do MŠ vhodně a čistě upraveno a oblečeno
Ředitelka školy má právo ukončit docházku dítěte do MŠ po písemném upozornění zástupce dítěte tehdy:
- když se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny
- když zástupce dítěte závažným způsobem narušuje provoz mateřské školy a jednání s ním je bezúspěšné
- když ukončení docházky doporučí lékař nebo školské poradenské zařízení
- když zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání či úplatu za školní stravování (§ 123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelkou jiný termín úhrady
II. Provoz a vnitřní režim školy
Režim činností ve škole
Provozní doba mateřské školy je od 6,00 do 15.30 hodin. Činnosti ve škole probíhají v souladu se stanoveným režimem dne, který je přílohou tohoto řádu. Režim dne v mateřské škole je natolik pružný, aby umožňoval v odůvodněných případech reagovat na změněné podmínky.
Děti obvykle přicházejí do mateřské školy do 8,00 hod., jinak po dohodě s třídní učitelkou podle aktuální potřeby rodičů. Po 8. hodině se budova zamyká, rodiče, pokud přijdou později, si zazvoní. Dozor nad dětmi je zajištěn po celou dobu pobytu dítěte v MŠ.
Rodiče omlouvají děti na tentýž den nejpozději do 8.00 hod., a to osobně nebo telefonicky.
Rodiče předávají dítě do MŠ zdravé. Vyskytne-li se u dítěte infekční onemocnění, rodiče tuto skutečnost neprodleně ohlásí mateřské škole.
Při příznacích onemocnění dítěte v době pobytu v MŠ (teplota, zvracení, bolesti břicha) jsou rodiče telefonicky informováni a vyzváni k zajištění další zdravotní péče o dítě. Učitelka má právo požadovat od rodičů dítěte lékařské potvrzení o ukončení nemoci dítěte a souhlas lékaře s jeho návratem do kolektivu dětí.
Učitelky odpovídají za děti od doby, kdy dítě převezmou od rodičů nebo jimi pověřených zástupců až do doby, kdy je opět rodičům nebo zástupcům předají, toto je zakotveno ve vnitřním řádu pro zaměstnance. Pokud se rodiče nechají zastupovat, sdělí tuto informaci písemně
Všechny děti v mateřské škole jsou pojištěny proti úrazům a nehodám v době pobytu dítěte v MŠ a při akcích MŠ organizovaných.
Nejvyšší počet dětí ve třídě je 20 při zachování bezpečnostních a hygienických předpisů.
Mateřská škola při výchovně vzdělávacím procesu a s ním přímo souvisejících činnostech přihlíží k základním fyziologickým potřebám dětí a vytváří podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů.
Škola zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví dětí při všech činnostech v MŠ a při poskytování školských služeb, poskytuje dětem i zákonným zástupcům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
Škola vede evidenci úrazů dětí, k nimž došlo při činnostech v MŠ a při poskytování školských služeb, vyhotovuje a zasílá záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím.
Režim při akcích mimo školu.
Bezpečnost a ochranu zdraví dětí při akcích a vzdělávání mimo místo, kde se uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje škola vždy nejméně jedním zaměstnancem školy (pedagogickým pracovníkem). Společně s ním může akci zajišťovat i zaměstnanec,který není pedagogickým pracovníkem, pokud je zletilý a způsobilý k právním úkonům.
Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, nesmí na jednu osobu zajišťující bezpečnost a ochranu zdraví žáků připadnout více než 20 dětí. Výjimku z tohoto počtu může stanovit s ohledem na náročnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí ředitelka školy.
Škola pro plánování takovýchto akcí stanoví tato pravidla – každou plánovanou akci mimo budovu školy předem projedná organizující pedagog s vedením školy zejména s ohledem na zajištění BOZP. Akce se považuje za schválenou uvedením v měsíčním plánu práce školy, kde zároveň s časovým rozpisem uvede vedoucí MŠ jména doprovázejících osob.
Při akcích konaných mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání, zajišťuje organizující pedagog bezpečnost a ochranu zdraví dětí na předem určeném místě od předání dítěte zákonným zástupcem nebo jím pověřenou osobou. Po skončení akce končí zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví dětí na předem určeném místě a v předem určeném čase po předání dítěte zákonnému zástupci nebo osobě jím pověřené. Místo a čas shromáždění dětí a skončení akce oznámí organizující pedagog nejméně 1 den předem zákonným zástupcům dětí a to vyvěšením na organizační nástěnce v šatně.
Při přecházení dětí na místa akcí mimo budovu školy se děti řídí pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel děti průběžně poučuje o bezpečnosti. Pro společné zájezdy tříd a školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou děti předem seznámeny.
Za dodržování předpisů o BOZP odpovídá vedoucí akce, který je určen ředitelkou školy nebo jím učeným zástupcem.
Přijímací řízení.
Zápis dětí do mateřské školy na následující školní rok probíhá v únoru v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná. Děti mohou být do mateřské školy přijímány i v průběhu školního roku.
- dítě do mateřské školy přijímá na základě žádosti rodičů ředitelka školy Přihlášku dítěte do MŠ si rodiče mohou vyzvednout v mateřské škole.
- po ukončení zákonné lhůty ve správním řízením o přijetí obdrží rodiče rozhodnutí o přijetí /nepřijetí/ dítěte do MŠ.
- mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
- při přijímacím řízení jsou zákonní zástupci seznámeni s kritérii pro přijímání dětí do MŠ
Kritéria přijímacího řízení.
Ředitelka školy, jejíž činnost vykonává EKO mateřská škola Dobřív . okres Rokycany, stanoví kritéria,( viz směrnice č.1/2009 –Směrnice pro stanovení kritérií ) podle kterých bude postupovat při rozhodování o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole v případech, kdy počet žádostí podaných zákonnými zástupci dětí o přijetí překročí stanovenou kapacitu maximálního počtu dětí pro mateřskou školu.
Zaměstnanci školy.
Učitelé věnují individuální péči dětem z málo podnětného rodinného prostředí a dětem se zdravotními problémy. Dbají, aby se zdraví dětí a zdravý vývoj nenarušil činností školy. Berou ohled na výsledky lékařských vyšetření, zpráv o vyšetření v pedagogicko psychologických poradnách a na sdělení rodičů o dítěti.
Všichni vyučující zajišťují bezpečnost a ochranu zdraví dětí při činnostech, které přímo souvisejí s výchovou a vzděláním. Průběžně informují zástupce dítěte o rozvoji dítěte. Učitelé evidují docházku. Vyžadují od rodičů omluvu nepřítomnosti.
Pedagogičtí zaměstnanci přicházejí do školy nejméně 15 minut před zahájením přímé pedagogické činnosti.
Po skončení přímé pedagogické práce překontrolují pořádek ve třídě. Pedagog odchází ze třídy poslední. Třídní kniha je uložena na určeném místě ve třídě. Při odchodu z budovy kontrolují uzavření a zajištění oken, uzavření přívodu vody a vypnutí elektrických spotřebičů.
Ve všech budovách a prostorách školy platí přísný zákaz kouření.
V budově lze používat pouze evidované elektrické spotřebiče. K vaření vody na nápoje je povoleno používat pouze varné konvice zakoupené školou, v době mimo provoz musí být konvice odpojena z přívodu el. energie.
III. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí.
Všechny děti se učí chovat při pobytu ve škole i mimo školu tak, aby neohrozili zdraví a majetek svůj ani jiných osob.
Dětem není povoleno pohybovat se volně po budově školy pokud nad nimi není vykonáván dozor způsobilou osobou.
Dětem je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a elektrickým vedením bez dozoru učitele.
Školní budova je volně přístupná pouze v době, kdy se děti spolu se zákonnými zástupci schází a rozchází domů tedy od 6.00 – 8.00, 11.30 – 12.00, 14.30 – 15.30.
Každý z pracovníků školy, který otevírá budovu cizím příchozím, je povinen zjistit důvod jejich návštěvy a zajistit, aby se nepohybovali nekontrolovaně po budově.
Ve všech budovách a prostorách školy platí přísný zákaz požívání alkoholu, používání ponorných el. vařičů, ponechávání peněz v hotovosti a osobních i cenných věcí volně ve stolech, skříních ve třídě i v kabinetech i ponechávat je ve škole přes noc.
Všichni zaměstnanci školy jsou při vzdělávání a během souvisejícího provozu školy povinni přihlížet k základním fyziologickým potřebám dětí i žáků a vytvářet podmínky pro jejich zdravý vývoj a pro předcházení vzniku sociálně patologických jevů, poskytovat dětem i žákům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví.
Všichni zaměstnanci školy jsou povinni oznamovat údaje související s úrazy žáků, poskytovat první pomoc a vést evidenci úrazů podle pokynů vedení školy.
Pedagogičtí pracovníci i ostatní zaměstnanci školy dodržují předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a protipožární předpisy; pokud zjistí závady a nedostatky, ohrožující zdraví a bezpečnost osob, nebo jiné závady technického rázu, nebo nedostatečné zajištění budovy, je jejich povinností informovat o těchto skutečnostech nadřízeného a v rámci svých schopností a možností zabránit vzniku škody.
Sledují zdravotní stav dětí a v případě náhlého onemocnění dítěte informují bez zbytečných průtahů vedení školy a rodiče postiženého dítěte.
Nemocné dítě může být odesláno k lékařskému vyšetření či ošetření jen v doprovodu dospělé osoby. Třídní učitelé zajistí, aby každé dítě mělo zapsány v evidenčním listu tyto údaje: adresu, telefonní čísla rodičů, jméno a telefon ošetřujícího lékaře.
Při úrazu poskytnou dítěti nebo jiné osobě první pomoc, zajistí ošetření dítěte lékařem. Úraz ihned hlásí vedení školy a vyplní záznam do knihy úrazů, případně vyplní předepsané formuláře. Ošetření a vyplnění záznamů zajišťuje ten pracovník, který byl jeho svědkem nebo který se o něm dověděl první.
Pedagogičtí a provozní pracovníci školy nesmí děti po dobu, kdy je jim dítě svěřeno nechat bez dozoru dospělé osoby. Škola odpovídá za děti v době od převzetí dítěte zákonným zástupcem až po předání dítěte zákonnému zástupci.
Evidence úrazů.
Záznam o úrazu provádí zaměstnanec školy, který v době vzniku úrazu vykonával nad dětmi dohled. Pokud byl úraz ohlášen dodatečně dítětem nebo jeho zákonnými zástupci, záznam provádí opět zaměstnanec, během jehož dohledu k úraz údajně došlo, nebo třídní učitel.
V knize úrazů se evidují všechny úrazy dětí (dále "úraz"), ke kterým došlo při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech, a to nejpozději do 24 hodin od okamžiku, kdy se škola ( školské zařízení) o úrazu dozví.
Při úrazech smrtelných a úrazech, jejichž důsledkem byla nepřítomnost dítěte ve škole nebo školském zařízení, vyhotovuje škola obdobným postupem záznamy o úrazu na předepsaných formulářích . Pro účely školských předpisů se smrtelným úrazem rozumí takové poškození zdraví, které způsobilo smrt po úrazu, nebo na jehož následky dítě zemřelo nejpozději do jednoho roku od vzniku úrazu. Záznam o jakémkoli úrazu, i evidovaném v knize úrazů se vyhotoví také na žádost zákonného zástupce dítěte nebo zřizovatele, zdravotní pojišťovny dítěte, příslušného inspektorátu České školní inspekce anebo místně příslušného útvaru Policie České republiky. Škola vyhotoví o úrazu, který nezpůsobí nepřítomnost dítěte ve škole záznam, pokud je pravděpodobné, že dítěti bude poskytnuta náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené úrazem. Jedno vyhotovení záznamu o úrazu předá škola zákonnému zástupci.
Hlášení úrazu.
O úrazu dítěte podá škola bez zbytečného odkladu hlášení jeho zákonnému zástupci. Pokud nasvědčují zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s úrazem byl spáchán trestný čin, přestupek nebo jedná-li se o smrtelný úraz, podá škola bez zbytečného odkladu hlášení místně příslušnému útvaru Policie České republiky. Dále o úrazu podá škola bez zbytečného odkladu hlášení pojišťovně, u které je škola nebo školské zařízení pojištěno, pro případ své odpovědnosti za škodu vzniklou na životě a zdraví žáků, škola má takové pojištění sjednáno.Záznam o úrazu, jehož důsledkem byla nepřítomnost, nebo pokud je pravděpodobné, že dítěti bude poskytnuta náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené úrazem, zasílá škola za uplynulý kalendářní měsíc, nejpozději do pátého dne následujícího měsíce - zřizovateli, zdravotní pojišťovně žáka a příslušnému inspektorátu České školní inspekce.
Záznam o smrtelném úrazu zasílá škola navíc ještě místně příslušnému útvaru Policie České republiky a to do 5 pracovních dnů po podání hlášení podle předchozího odstavce.
Osobní údaje, které jsou součástí knihy úrazů, mohou být zpracovávány pouze za účelem evidence úrazů, popřípadě jako podklad pro vyhotovení záznamu o úrazu, podléhají režimu ochrany osobních údajů podle planých právních předpisů.
IV. Podmínky zacházení s majetkem školy nebo školského zařízení ze strany dětí.
U každého svévolného poškození nebo zničení majetku školy, majetku dětí, učitelů či jiných osob dítětem je vyžadována úhrada od rodičů dítěte, které poškození způsobilo. Pokud byl vznik škody umožněn nedostatečným dozorem nad dítětem, na náhradu škody od rodičů není právní nárok.
V. Školní stravování.
Podle vyhlášky č. 107/2005 Sb. o školním stravování (§2, odst. 3) stanovuje ředitelka školy tyto podmínky pro poskytování školního stravování:
- cena obědů je stanovena podle těchto kategorií :
03 – 06 let
07 – 10 let
cena obědů je konkretizována, popřípadě aktualizována na informačních
nástěnkách
- způsob placení – je umožněna hotovostní i bezhotovostní platba
- obědy musí být zaplaceny do 20. dne následujícího měsíce
- odhlášení oběda musí být do 8.00 hodin v mateřské škole
Den předem – děti ze ZŠ
- výdej do jídlonosičů je povolen pouze dětem ze ZŠ v případě nemoci dítěte pouze první den nepřítomnosti
- doba výdeje obědů dětem je od 11.00 – 12.00
- doba výdeje stravy do jídlonosičů je od 11.15 do 11.30 hodin
VII. Závěrečná ustanovení.
Školní řád nabývá účinnosti dnem : 1. 1. 2011.
Podle § 30 školského zákona č. 561/2004 Sb. zveřejňuje ředitelka školy tento řád následujícím způsobem: vyvěšením na nástěnce ve vstupní chodbě mateřské školy. Zaměstnanci školy s tímto řádem byli seznámeni dne 20.12.2010.
Zákonní zástupci žáků byli informováni o vydání řádu školy písemnou formou na informační nástěnce tříd. Řád je pro ně zpřístupněn na místě uvedeném v bodu 2 a na webových stránkách školy.
Jitka Frýaufová
- ředitelka EKO mateřské škola Dobřív